понеділок, 29 липня 2019 р.

Амфорі більше 5000 років: подробиці про унікальний артефакт часів Трипільської культури, знайдений біля Львова (відео)

Знайдені артефакти після детальних досліджень та експертиз, археологи передадуть до місцевого історичного музею
 
Уламки унікальної амфори часів Трипільської культури знайшли археологи неподалік Львова. На артефакт дослідники натрапили на горі Жупан у містечку Винники. Її приблизний вік - 5 тисяч років. Але на тому цінні знахідки не скінчилися. Що ще відшукали археологи, Марта Шикула розповість.


Археолог Андрій Гавінський демонструє фрагменти унікальної трипільської амфори. Їх науковці знайшли на дні господарчої ями, на місці, де раніше виявили поселення трипільських племен. На рештках посудини видно орнамент. Такий притаманний лише трипільській культурі, каже дослідник.
Археолог Андрій Гавінський розповідає: "Такі посудини використовувалися для зберігання їжу, запасів води і ритуальних акції. Це є сам верх амфори, це вінця, шийка і пішов профіль. Амфора гарно випалена, якісна, з додаванням піску".
Рештки амфори добре збереглися, тож науковці планують повернути їм первісний вигляд. За півкілометра від трипільського поселення археологи знайшли рештки ще одного племені – культури лійчастого посуду. Так назвали їх через використання у побуті типової форми кераміки.

Мешкали племена у невеликих будиночках завбільшки тридцять квадратних метрів. Поруч викопували господарчі ями для зберігання побутових речей. В одній із них археологи знайшли багато артефактів.
"Вона була заповнена різними різними елементами кераміки, але особливі знахідки – це глиняні прясельця і просто унікальна річ вперше на території України знайдена мідна шпиця. Це свідчить про ткацтво племен доби енеоліту. Також серед надзвичайно особливих знахідок – миска Трипільські культури. Це перша миска збережена у повному профілі. Це свідчить про сильні зв'язки трипільців з племенами культури лійчастого посуду".


Про те, що у сучасному місті Винники майже 5 тисяч років тому мешкали трипільські племена та племена культури лійчастого посуду, історики знали. Та на пошуки речових доказів цього пішло три роки.

Історик Ігор Тимець каже: "Найкращим датуючим матеріалом для археологів є кераміка. Адже кожна культура мала свою форму свій орнамент який не повторювався в інших культурах".
Знайдені артефакти після детальних досліджень та експертиз, археологи передадуть до місцевого історичного музею.

Марта Шикула , Євген Радіон, Львів, "5 канал"

0 Коментар:

Дописати коментар

АРХІВ БЛОГУ