понеділок, 29 липня 2019 р.

Жовківська Рогатка, або фабрика спиртових виробів та підсолоджених трунків

Львів’яни давно та не безпідставно пишаються архітектурою рідного міста. Проте не тільки центр Львова, але і його околиці заслуговують на увагу. Адже і на рогатках, і в індустріальних районах міста, при бажанні, можна знайти багато цікавого.

Рогаток у Львові було декілька – фактично на кожній основній дорозі була брама або шлагбаум, на якому брали мито з товарів, які ввозили до міста. Таке собі своєрідне місце зустрічі міста та більш вільного передмістя. Тут можна було недорого придбати товари, оскільки вони не оподатковувались акцизом.

Найбільш відомою серед них, напевне, є Жовківська Рогатка. До 1931 року тут проходила межа між містом та селом Знесіння. На розвилці сучасних вулиць Б.Хмельницького та Волинської в’їзд у місто закривав шлагбаум, де, власне, і збирали акцизне мито.

Жовківська Рогатка у Львові, фото початку ХХ століття
Саме тут, по вул. Б.Хмельницького 124, розташована унікальна архітектурна споруда у вигляді замку – «Фабрика повидла». Назва фабрики з’явилася відносно недавно, десь у 2000-х роках, і хоча повидла тут ніколи не варили, прижилася та використовується до сьогодні.

«Фабрика повидла» або фабрика спиртових виробів та підсолоджених трунків «Й. Корнік і син», фото вчора (28.07.2019)
Минуле будівлі фабрики достеменно не відомо. Існують припущення про перші забудови з XVII-XVIII століть, про що свідчить фундамент будівлі. Хоча відомий львовознавець Ігор Мельник у своїй праці “Довкола Високого Замку шляхами і вулицями Жовківського передмістя та північних околиць міста Львова” зазначає, що неоготична вежа, яка нагадує середньовічний замок була збудована на початку ХХ ст. для фабрики спиртових виробів та підсолоджених трунків «Й. Корнік і син».

«Фабрика повидла» або фабрика спиртових виробів та підсолоджених трунків «Й. Корнік і син»

Споруда складається з двох поверхів, підвалу та чотириповерхової вежі. З боку міста вежа має глуху обшарпану стіну, а усе її «лицарське» оздоблення повернуто в бік гостинця.

З початку радянського періоду у Львові фабрика працювала як консервний завод, а згодом у фабричних приміщеннях розташували винзавод тресту «Укрголоввино», куди привозили цистернами для розливу у пляшки вино з Алжиру та Молдови.

«Фабрика повидла» або фабрика спиртових виробів та підсолоджених трунків «Й. Корнік і син»
У 1970-х підприємство перепрофілювали на цех переробки овочевої бази № 1, а у 90-х роках ХХ ст. фабрика припинила роботу.

«Фабрика повидла» або фабрика спиртових виробів та підсолоджених трунків «Й. Корнік і син»
З 2009 р. приміщення фабрики використовують для проведення різних мистецьких фестивалів.

У 2015 році Фабрику повидла придбав австрійський меценат Гаральд Біндер. Він запланував створити тут некомерційний культурний простір, в якому експонуватимуть сучасне мистецтво, облаштують мистецьку резиденцію-майстерню, кафе, а також дворик зі сценою, де проводитимуть кінопокази та концерти.
 
29 грудня 2018 року Львівська міська рада погодила реконструкцію Фабрики повидла.

Комплекс Фабрики спиртових виробів та підсолоджених трунків «Кронік і син» звели наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття. Зараз фабрика є пам’яткою архітектури місцевого значення. З кінця 2000-х приміщення почали використовувати художники.

Візуалізація
Торцеву прибудову 1930-х років планують перебудувати (кубічний об’єм на фото внизу). Натомість центральну будівлю і вежу реставрують. Прибудови не мають перевищувати 23,6 метра.

Візуалізація

0 Коментар:

Дописати коментар

АРХІВ БЛОГУ